Top News

Moda Konusunda Yazılar 1

| 31 Ağustos 2011 ÇarşambaModa dediğimizde karşımıza bir çok sonuç çıkmatdadır. Moda evrenseldir mesela , bu koda bir çok görüş bildirilmektedir bazıları moda kavramının evrensel olmadığını söylemektedir. Bu kişi modanın yöresel yani belirli bir lokasyonda olduğunu belirtmek istemiştir sanırım. Bizler modayı evrensel olarak kabul ediyor olabiliriz yada diğer görüş bildirilen kişiler gibi moda yöresel yani belirli bir lokasyonda değişkenlik gösterir şeklinde bir izlenimede sahip olabiliriz.

Değişken demişken moda değişir evet bunu kabul ediyoruz ama değişirken kendini tekrarda edebilir. Hani değişen şey her zaman kendini yenilemek zorunda değildir 2 ileri 1 geride yapabilir. Bazen bugün ile yarını harmanalaybilir moda dediğimiz kütle.

Moda haberleri , televizyon kanallarından , dergilerden, bloglardan, gazetelerden ve benzeri yayın kuruluşlarından takip edilebilir. Son zamanlarda Moda bloglar üzerinden takip edilir olmuştur. Moda blogları dediğimiz bu kişiler tüm dünyada ciddi bir sayıyta sahiptirler. Moda blogları ne mi yapar ? Bu bloglar moda ile iligli en güncel haberleri sayfalarına taşırlar.

Modayı takip edebileceğimiz alanları sayarken bir şeyi unuttuk ! Sokak Modası evet moda sokakda dır bunu gözümüz ile görürüz . Bizlerde sokakdayız hepimizin bir modası var . Birde genel moda var işte tamda bu noktada şu açıklamayı dile getirebiliriz ; genel moda ile özel moda sokakda birleşir bunada sokak modası diyebiliriz yada podyumlardan sokaklara yansıyan ışıltılar sokak modasının bizim için tanımı olabilir.

Moda dahilinde bir markalar vardır bu markalar bu sektörün para kazanan şirketleridir ve bunların markaları vardır ; adidas , converse, mango, armani, lcw, koton, diesel, replay, nike ve benzeri şeklinde sayabileceğimiz markalar moda dünyasında tüketicilere en iyi ürünleri sunma yarışı içindedirler ve moda sektörüne hizmet ve emtia sunarlar.

Birde modacılar vardır , modacılar moda dünyasının üreten insanlarıdır bu kişiler özgün tasarımlar yaparlar ve markalara çalışırlar . Markalar bünyelerinde modacıları yani moda tasarımcılarını çalıştırırlar. Bizim Modamız yada sizin modanız , modacılar herkesin modasına uygun bir şeyler üretirler ve piyasaya sunarlar.

Moda dünyasının yapı taşlarını sayabiliriz mesela ; elbise , ayakkabı, çanta, iç çamaşırı, t-shirt, pantolon, ceket, mont, kazak, hırka, gömlek, kemer gibi ürünler moda dünyasının yapı taşlarıdır hepimizin satın aldığı modacıların ürettiği markalarında mağazalarına sunduğu ürünlerdir.


Moda ile ilgili ek kavramlarda mevcuttur bu ek kavramlardan bir tanesi trend kavramdıır. Nedir bu trend ? Trend bugündür , yakın zaman dilimidir. Modanın yakın zaman dilimi içerisinde gel gitleridir. Bunu bir bütün halinde moda ve trend şeklinde dile getirebliliriz.

0 yorum: